Cyklistforbundets forslag til Trængselskommisionen
Bedre, bredere og længere cykelstier. Bedre og billigere muligheder for at medbringe cyklen med tog, bus og metro. Flere og bedre cykelparkeringspladser - det er bare nogle af de forslag, som Cyklistforbundet har fået med i de rapporter, som Trængselskommissionen nu afleverer til transportminister Henrik Dam Kristensen.
”Vi har været med til at sikre et helt katalog af forslag, der vil gøre livet lettere for cyklisterne i hovedstadsområdet - og dermed reducere trængslen. Nu kan vi kun opfordre politikerne til at gennemføre forslagene,” siger Trine Juncher Jørgensen, Cyklistforbundets repræsentant i kommissionen.
Cyklisme som en del af løsningen
Trængselskommissionen blev nedsat efter betalingsringens død. Officielt hedder den ”Kommissorium for reduktion af trængsel og luftforurening samt modernisering af infrastrukturen i hovedstadsområdet.”
”Cyklistforbundet deltager i kommissionen, fordi vi vil fastholde det fokus, som er beskrevet i selve opdraget – at understøtte cyklismen som en del af løsningen på hovedstadens trafik- og miljøproblemer,” siger Trine Juncher Jørgensen og henviser til formuleringerne i kommissoriet:
”De konkrete forslag til løsninger skal bl.a. understøtte, at den kollektive trafik samt cyklisme skal løfte det meste af den fremtidige vækst i trafikken.”
Trængselskommissionen består af syv forskellige arbejdsgrupper, som netop har afleveret syv forskellige arbejdsrapporter, der nu samles til ét idekatalog. I løbet af 2013 skal folketinget afgøre hvilke forslag og ideer, de vil gennemføre.
Cykelfremmende forslag
- fordelt på de syv forskellige arbejdsgrupper/rapporter:
Arbejdsgruppe 1: Incitamenter til mere miljørigtige og mindre trængselsskabende transportvaner
- Skattefritagelse for arbejdsgiverbetalte pendlercykler
- Nyt by- og pendlercykelsystem
- Forslag til fremme af cyklisme gennem kampagner, f.eks. Vi cykler til arbejde-kampagnen
- Mobility Management
Arbejdsgruppe 2: Alternativ finansiering af projekter til reduktion af trængsel
Arbejdsgruppe 3: Bedre trafikafvikling på vejene
- Forlængelse af statslig cykelpulje
- Etablering af strategisk cykelnet – herunder cykelsuperstier, forbindelsesveje m.m.
- Bedre cykelinfrastruktur på strækninger med mange cyklister
- Cykelparkering i det tætte byrum
- Forbedringer af cykelinfrastrukturen til og ved stationer
- Bedre og sikre cykelforhold ved skoler
- Park og Bike terminaler
Arbejdsgruppe 4: Forbedring af den kollektive trafik
- Cykler i kombination med kollektiv trafik
- Lovændring der muliggør cykeloprydning ved stationer
- Bedre og billigere muligheder for at medbringe cykel i den kollektive trafik (cykelvenlig indretning af tog og nemmere adgang til perron)
- Indførelse af pendlercykler
- Der bør laves en systematisk undersøgelse af cykelkapaciteten ved alle trafikknudepunkter og større stationer. Denne undersøgelse skal munde ud i konkrete anbefalinger på kort, mellemlangt og langt sigt.
- Cykelparkering ved busstoppesteder
- Analyse og vurdering af kapacitetsbehov ved Københavns H. Projekt Tietgens bro cykelparkering.
- Ny Nørreport: Såfremt der fortsat vil være kapacitetsbehov ved Nørreport, kan det overvejes at etablere en cykelparkeringskælder under ”Æggetorvet” med direkte forbindelse til S-togsperronerne som tidligere foreslået.
Arbejdsgruppe 5: Tiltag til reduktion af biltrafikken
- Attraktive byrum kræver nytænkning. Et eksempel er Ny Nørreport, der nu er tiltænkt som et byrum, hvor fodgængere, cyklister og den kollektive trafik er i fokus.
- Hastighedsregulering (30 km/t i tæt byrum)
- Attraktive byrum gennem reduktion af parkeringspladser
Arbejdsgruppe 6: Landsdækkende roadpricing
Arbejdsgruppe 7: Sammenhæng og organisering af den kollektive transport
- Sammenhæng mellem kollektiv transport og pendlercykler f.eks. at kunderne kan bestille pendlercykel i sammenhæng med billet.