Cyklistforbundets forperson fortryder sexisme-udtalelse
"Snerydningen i Danmark er ikke sexistisk. Det var en fejl at blande sexisme og snerydning sammen, og jeg ærgrer mig over, at jeg gjorde det.” Det siger Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, der sidste uge sagde til Radio IIII, at snerydningen i Danmark er sexistisk, fordi den tilgodeser biler og dermed mænd.
- De mange kommentarer de seneste dage fra forstandige folk, meningsdannere og beslutningstager viser, at snerydningen i Danmark ikke er sexistisk. Det var dumt gjort af mig at blande sexisme og snerydning sammen. Og jeg ærgrer mig over, at jeg gjorde det.
Det siger Cyklistforbundets forperson, Jens Peter Hansen, og uddyber:
- For et par år siden læste jeg kapitlet 'Can Snow Cleaning Be Sexist?' i Caroline Criado Perez’ bog Usynlige kvinder. Kapitlet beskriver en svensk analyse, hvor man undersøgte prioriteringen af snerydning og de samfundsøkonomiske konsekvenser heraf. Analysen viste, at en omprioritering til fordel for gang- og cykelstier reducerede antallet af faldulykker og sygefravær og samtidig sparede kommunen penge. Det gjorde indtryk på mig.