Står der en gammel cykel og samler støv hjemme hos jer?

En kæmpe tak til alle de børn, der kom forbi Vesterbro Ny Skole og afleverede deres cykel, så den kunne få nyt liv hos et barn på Center Sandholm. Som noget helt særligt blev der også lavet matchende armbånd til de donerede cykler, så cyklernes nye ejere kunne få en lille personlig hilsen med på vejen. Hvor fint er det lige? Tak til alle jer, der var med til at give cyklerne videre og skabe ny cykelglæde. 

Næste gang samler vi cykler ind på Langelinieskolen torsdag den 12. november imellem 14 og 16:30
Vi tager imod cykler, også selvom de ikke er helt køreklare, og fx mangler en saddel, er flade eller rustne. Det er således alle børne- og ungdomscykler, der modtages. Som tak får dit barn en stor high-five og et diplom til køleskabet, som et minde om den store forskel en cykel kan gøre for et barn på flugt.
For et barn på flugt er en cykel meget mere end to hjul. Den giver frihed til at komme rundt, mulighed for at lege med andre børn og en lille smule hverdag og selvstændighed i en tilværelse, hvor meget andet er usikkert.Maria Amrani, projektleder

Børnecykelbyttebørs

Børnecykelbyttebørsen gør det nemmere og billigere for familier at holde børnene cyklende, efterhånden som de vokser. Samtidig er initiativet et konkret eksempel på cirkulær økonomi i praksis, hvor brugbare cykler kommer videre til nye ejere i stedet for at samle støv i skuret.

Læs mere

Cykelværksted

På Center Sandholm driver Cyklistforbundet sammen med Røde kors Asyl et  cykelværksted, hvor beboere kan få udleveret cykler. Værkstedet modtager blandt andet cykler fra det lokale hittegodskontor, som istandsættes og får nyt liv til glæde for centerets børn og voksne.

Læs mere

Dansk Varebørs og Forsikringscykler Vanløse

Takket være en donation fra Dansk Varebørs og Forsikringscykler Vanløse kan endnu flere cykler få nyt liv gennem Cyklistforbundets projekt Cykelværftet. De donerede cykler bliver sat i stand af vores frivillige på Center Sandholm og doneret til centerets børn og voksne.

Læs mere