
Kandidater til hovedbestyrelsen 2021
Hovedbestyrelsen er Cyklistforbundets øverste myndighed, der bliver valgt på det årlige landsmøde i oktober. Se de opstillede kandidater her.
Erfaring fra Cyklistforbundet og andet organisationsarbejde
Jeg har i perioden fra 2001-2003 været ansat i Sekretariatet og har løbende siden arbejdet professionelt sammen med en lang række lokalafdelinger af Cyklistforbundet. Har siden 2012 også været formand for HEI Basketball forening.
Uddannelses- og erhvervserfaring
Civil ingeniør med speciale indenfor Trafikplanlægning. Har hele mit arbejdsliv arbejdet med cykelfremme enten som embedsmand i Aarhus Kommune (15 år) eller som rådgiver for en lang række kommuner. Er desuden forfatter til en række håndbøger på cykelområdet (Håndbog i Cykeltrafik, Cykelparkeringshåndbogen og Håndbog i Cykelstiinspektion). Er desuden ansv. redaktør på Vejsektorens eneste fagblad – Trafik & Veje.
Mine fokusområder og hvilke opgaver kan jeg bidrage med som bestyrelsesmedlem
Jeg vil primært bidrage med fokus på følgende arbejdsopgaver:
Hvor ser jeg Cyklistforbundets udvikling om fem år og på længere sigt
Luftforurening koster liv. Derfor opfordrer Cyklistforbundet nu til, at du skriver under på et nyt borgerforslag. Vi kræver renere luft i Danmark.
Skriv under her