En bro over søerne giver god mening

En cykel-og gangbro hen over Søerne i København. Sådan lyder et forslag fra Cyklistforbundets afdeling i København. Et befriende visionært og modigt forslag, der nok skal finde både tilhængere og modstandere. Men hvorfor ikke? Vores allesammens hovedstad er kendt for sine spektakulære cykelbroer, og en bro over søerne giver god mening. Broen er bare ét forslag i et nyt gennemarbejdet visionspapir fra Cyklistforbundet i København om vores hovedstad.

I København er vi blevet vant til at omtale os selv som verdens bedste cykelby. Men sandheden er, at titlen ikke længere kommer af sig selv. Mens byer som Paris og Bruxelles investerer massivt i cykelinfrastruktur, har København i en årrække levet højt på tidligere generationers fremsyn. Og sandheden er, at der både er kommet langt flere biler i København, og at der er trængsel på cykelstierne.

Derfor fortjener de kompetente frivillige i Cyklistforbundet København ros for deres nye visionspapir. Det er ikke en liste over småjusteringer og lokale forbedringer. Det er et bud på, hvordan hovedstaden igen kan blive det fyrtårn, andre rejser til for at se, hvordan man bygger en by, hvor cykeltrafik er mindst lige så højt prioriteret som biltrafik.

Det mest opsigtsvækkende forslag er den omtalte cykel- og gangbro over Søerne i forlængelse af Gothersgade. Ved første øjekast kan det lyde som et spektakulært prestigeprojekt. Men i virkeligheden handler det om noget langt mere jordnært: trængsel.

Dronning Louises Bro er allerede en af verdens mest trafikerede cykelstrækninger. Tusindvis af mennesker passerer hver dag over broen, og mange oplever trængsel i myldretiden. En ny forbindelse vil ikke blot aflaste den eksisterende bro. Den vil skabe et mere sammenhængende og robust netværk, hvor cyklister og fodgængere får flere muligheder for at komme sikkert og effektivt gennem byen.

Men netop derfor er broen også et symbol på noget større.

Den repræsenterer en erkendelse af, at København ikke kan nøjes med at vedligeholde sin position. Skal byen fortsat være blandt verdens bedste cykelbyer, kræver det mod til at tænke i nye forbindelser, nye løsninger og nye investeringer.

Visionspapiret oplister en række konkrete forslag, som politikerne på rådhuset bør læse med stor interesse.

30.000 nye tyverisikrede cykelparkeringspladser og 4.000 pladser til ladcykler. Flere broer og tunneller til Jernbanebyen. 100 nye cykelgader inden 2037. Bredere cykelstier. Mindst ti nye grønne bølger om året. En ambition om, at 35 procent af alle ture og 60 procent af arbejds- og uddannelsesture skal foregå på cykel.

Man kan diskutere detaljerne. Man kan diskutere prisen. Men det er svært at diskutere behovet for ambitioner. Det skal fx være lige så nemt at parkere sin cykel, som det er at bruge den. Manglen på gode parkeringsforhold er blevet en reel barriere for mange københavnere, så byen skal etablere meget mere cykelparkering.

Cyklen er ikke en niche. Den er et af byens vigtigste transportsystemer. Når flere vælger cyklen, får vi mindre trængsel, renere luft, bedre folkesundhed og et mere levende byrum. Derfor skal vi hele tiden bygge den næste bro, så København i sandhed bliver verdens bedste cykelby.

Læs hele visionspapiret her.

At være et foregangsland er ikke en tilstand. Det er noget, man skal gøre sig fortjent til igen og igen.

Cykelhjelm

Cyklistforbundet anbefaler, at børn og voksne cykler med cykelhjelm. Men vi er imod lovkrav og tvungen brug af hjelm. Der er en kæmpe folkesundhedsmæssig gevinst ved at cykle, som vi som samfund ikke kan tillade os at gamble med ved tvungen brug af hjelm.

Læs positionspapiret

Adfærd i trafikken

I trafikken skal der være plads til alle – både cyklister, fodgængere og bilister. Vi ønsker en trafikkultur, hvor alle føler sig trygge, når de færdes i trafikken. Det kræver, at alle trafikanter - herunder cyklister - kender og overholder færdselsreglerne.

Læs positionspapiret
Cykling i byen

Trafiksikkerhed

Trafik og færdselsforhold skal indrettes trygt og sikkert for alle cyklister – også for børn, ældre og mennesker med handicap. Den enkelte cyklist skal cykle hensynsfuldt over for andre trafikanter, overholde Færdselsloven og anbefales at cykle med cykelhjelm

Læs positionspapiret

Mener du også, at cyklen skal tages mere alvorligt - støt os med et valgfrit beløb.