Få indflydelse i Cyklistforbundet - kom til landsmøde 2023

På landsmødet er du med til at lægge rammerne for Cyklistforbundets arbejde det kommende år. Landsmødet foregår i år den 28. oktober i Fredericia.

Landsmødet er åbent for alle medlemmer af Cyklistforbundet. Det er dog kun de delegerede fra Cyklistforbundets lokale afdelinger, der har stemmeret til valg af ny hovedbestyrelse og arbejdsprogram. HUSK: Som delegeret skal du også tilmelde dig landsmødet.

Tid og sted

Tid: Lørdag den 28. oktober 2023 kl. 10-18 - med indtjekning fra kl. 9.30 og efterfølgende middag kl. 18:15-20:30.
Sted: Best Western Fredericia

Tilmeld dig landsmødet HER

Sådan kan du få indflydelse i Cyklistforbundet

  • Stil op som kandidat til hovedbestyrelsen: Alle medlemmer kan stille op til Cyklistforbundets hovedbestyrelse. Som hovedbestyrelsesmedlem får du indflydelse på forbundets løbende politiske og strategiske arbejde. Læs mere her

  • Stil forslag: Alle medlemmer kan stille forslag til vedtagelse. Vi skal have dit forslag senest den 16. september. Læs mere her

  • Deltag i debatten: På landsmødet kan du tage ordet i debatten og fra talerstolen dele din holdning til indkomne forslag og andet inden for cykelområdet i øvrigt

  • Bliv delegeret: I starten af året vælger Cyklistforbundets lokale afdelinger et bestemt antal delegerede på afdelingernes lokale generalforsamlinger (baseret på afdelingens størrelse). De delegerede har stemmeret til valg af ny hovedbestyrelse og arbejdsprogram. Kontakt din lokalafdeling, hvis du ønsker at blive delegeret og vil høre mere om processen for valg af delegeret

Oversigt over kandidater til hovedbestyrelsen

Præsentation følger

Program og materiale

  • Landsmødeprogram med dagsorden - følger

  • Beretning - følger

  • Budget og regnskab - følger

  • Forslag til arbejdsprogram 2024 - følger

  • Indkomne forslag - følger

  • Valg af hovedbestyrelse og revisorer - følger

Arbejdet i hovedbestyrelsen

Hvad indebærer arbejdet som medlem af hovedbestyrelsen - læs det her.

Vedtægter

Retningslinjerne for vores virke, for landsmødet og hovedbestyrelsens arbejde finder du i vedtægter og forretningsordenen.

Hovedbestyrelsen

Se hvem, der sidder i Cyklistforbundets hovedbestyrelse

Kun i fællesskab kan vi gøre cyklen til det trygge og oplagte valg i hverdagen. Kun sammen kan vi skabe en sundere og mere bæredygtig verden.

Aktuelt

Lige nu

Hvad sker der på cykelområdet - hvad har Cyklistforbundet gang i? Få det aktuelle overblik lige her og lige nu.

Gå til seneste artikler

Om os

De lokale afdelinger

Vi er repræsenteret over det meste af Danmark med afdelinger og lokale repræsentanter.

Se oversigten

Om os

Landsmøde i Odense 30. oktober 2021

Det årlige landsmøde er Cyklistforbundets øverste myndighed. Her mødes medlemmer fra hele landet for at debattere, udstikke retningen for det kommende års arbejde og vælge hovedbestyrelsen.

Se kandidater og læs mere

CYKLISTFORBUNDET kæmper for et cykelvenligt samfund, hvor cyklen står højt på den politiske dagsorden.

Støt os ved at blive medlem